Grup Halaya
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Le Deal du moment : -21%
LEGO® Icons 10329 Les Plantes Miniatures, ...
Voir le deal
39.59 €

Olumden neden korkariz...

3 participants

Olumden neden korkariz... Empty Olumden neden korkariz...

Message  CileQ Mer 30 Mai - 19:34

Ölümü hatırlayan, istikbalini düşünen insanlar, oraya gitmeden tedbir alır, hazırlık yaparlar. Ta ki, varınca orasını harap görmesin, mamur bir yer olarak bulsunlar.
Nitekim biri Resuli Ekrem Efendimize (a.s.m.) gelip sorar:

"Yâ Resuİallah, nedense ölümü hiç sevemiyorum. Ondan hep ürküyorum, Âhirete ciddi bir meyil duyamıyorum!"

Şöyle buyurur: (a.s.m.)

"Malın var mı?"

"Evet var."

"Öyle ise ondan âhiret için harca. Göreceksin ki, oraya ilgi duyacak, meyil hissedeceksin."

Bundan sonra da şöyle buyurur:

"Çünkü insan, malının bulunduğu yerden ayrılmak istemez. Senin malın ise hep buradadır. Oraya hiç göndermemişsin."

Bundan olacak ki, Süleyman bin Abdülmelik:

"Âhirete hiç meyil duymuyorum, acep nedendir?" diye soran birine şöyle cevap vermiştir:

"Hep dünyamızı tamir ediyoruz, âhiretimizi ise harap bırakıyoruz ondan. İnsan mamur ettiği yerde kalmayı ister, harap bırakıyoruz ondan. İnsan mamur ettiği yerden kalmayı ister, harap bıraktığı yere gitmeyi arzulamaz!"

Anlaşılan odur ki, kendimizi kontrol etmek kendi elimizdedir. Şayet âhiret için içimizde bir meyil duyamıyorsak, bunun mânâsı açıktır. Malımızı hep buraya yığıyor, oraya bir şey gönderemiyoruz. Burası mamur, orası harap... İnsan ise harap ettiği yere gitmeyi arzulamaz. İmar ettiği yerde kalmayı ister.

Öyle ise malımızı önceden oraya öylesine göndermeliyiz ki, içimizdeki meyil oraya kaymalı, oradaki malımızın yanına gitme hissini duymalıyız.

İşte hayatı böyle gören İslâm âlimi Senl bin Abdullah'a birileri itiraz mahiyetinde sual sorar ve derler ki:

"Sen elinde, avucunda ne varsa hep İslama hizmet için harcıyor, bir şey bırakmıyorsun. Halbuki sen yaşlı bir adamsın. Bunlara ihtiyacın var!"

Şöyle cevap verir Sehl:

"İyi ya, ben de yaşlılığımın gereğini yapıyorum. Ben artık yola çıkmış kimseyim. Akıllı yolcular mallarını bulundukları yere bırakmazlar, belki gidecekleri yere götürürler. Ben de öyle yapıyorum. Buraya değil, oraya gönderiyorum. Bunun yanlış görülecek nesi var? Akıllılık gereğidir bu."

Büyüklerin hayat anlayışlarını okumak, üzerinde düşünmek ne güzel...

İnsan kendi dünyasına işaretler bulur, kendi hayatına örnekler alır. Kendi çapında varacağı yer için bir imar ve inşa hareketine girer.

Tabii fırsatlar kaçmadan, imkânlar uçmadan. Zamanı da geçmeden...
...Selam ve Dua ile...

ALINTI
CileQ
CileQ
Halay Basi

Revenir en haut Aller en bas

Olumden neden korkariz... Empty Re: Olumden neden korkariz...

Message  Okay Jeu 31 Mai - 3:54

Allah senden razi olsun çilem.

Gerçekten Allah bize çok nimet vermis. Yani ahirette, yerimiz cennet olmasi için herseyi yapmis.

Artik, benimde biraz irademi kullanip, dogru yoldan ayrilamam gerek!

Su an malim yok ama, ins, Allah beni O'nun yolunda harcayanlardan eylesin, tabi sizleride.

Hep beraber, sirat köpüsünü a$sak ne kadar güzel olur Smile
Okay
Okay
En iyi Halayci

Yer : La Louvière & Simonis

Message  CileQ Jeu 31 Mai - 17:59

Insallah abi Allah hepimizin icin hayirlisi neyse onu versin ..
CileQ
CileQ
Halay Basi

Message  gsyasin1905 Lun 4 Juin - 16:08

amin cilemm...
gsyasin1905
gsyasin1905
Vazgeçilmez Halayci

Message  Contenu sponsorisé

Contenu sponsorisé