Grup Halaya
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Le Deal du moment : -39%
Ordinateur portable ASUS Chromebook Vibe CX34 Flip
Voir le deal
399 €

Hadisler

+2
gsyasin1905
Okay
6 participants

Page 1 sur 3 1, 2, 3  Suivant

Hadisler Empty Hadisler

Message  Okay Mar 1 Mai - 17:10

Arkadaslar, ilginizi çeken veya sevdiginiz hadisleri buraya ekleyebilirsiniz...

Ben basliyim...
Okay
Okay
En iyi Halayci

Yer : La Louvière & Simonis

Revenir en haut Aller en bas

Hadisler Empty Selam vermek neden önemli?

Message  Okay Mar 1 Mai - 17:11

İbni Ömer’in Buhari’de yer alan rivayetine göre, bir adam Resulullah’a (sas) ‘İslam’da yapacağım en hayırlı şey nedir?’ diye sorar. Resulullah da ona, “Yemek yedirmen ve tanıdık-tanımadık herkese selam vermendir.” buyurur.

Müslim’de rivayet edilen başka bir hadiste de ‘selam vermek’ cennete girme sebeplerinden biri sayılmıştır.

Allah’ın bir ismi olan ve Kur’an’da 24 defa geçen Selam’ın önemini kısaca şöyle belirtebiliriz:

1. Bir İslam şiarıdır.

2. Muhabbet ve güvenin belirtisidir.

3. Bir duadır.

4. Sosyal dayanışma ve kaynaşmanın vesilesidir.

5. Selam vermek sünnettir, korku durumu varsa vaciptir. Selam almak, kişiye farz-ı ayn, topluluğa da farz-ı kifayedir. Mektup ve şahıslar yoluyla gönderilen selamlara cevap vermek vaciptir.

6. Günaydın, hayırlı sabahlar gibi ifadeler selamın verdiği sevabı vermez. İşaretlerle veya eğilerek verilen selam caiz görülmemiştir.

7. Sesli Kur’an okuyana, ilim ve zikir meclisinde olana, yeme-içme ile meşgul olana, sarhoş, deli, banyo ve tuvalette olan kimselere selam vermek ise mekruh sayılmaktadır.

“Efşu’s-selâme beyneküm”
“Aranızda selamı yayınız.” (Müslim)
Okay
Okay
En iyi Halayci

Hadisler Empty Re: Hadisler

Message  gsyasin1905 Mer 2 Mai - 10:32

bir tane benden...

Resulullah (sav) "Allah'tan hakkıyla haya edin!" buyurdular. Biz: "Ey Allah'ın Resulü, elhamdülillah, biz Allah'tan haya ediyoruz" dedik. Ancak O, şu açıklamayı yaptı: "Söylemek istediğim bu (sizin anladığınız haya) değil. Allah'tan hakkıyla haya etmek, başı ve onun taşıdıklarını, batni ve onun ihtiva ettiklerini muhafaza etmen, ölümü ve toprakta çürümeyi hatırlamandır. Kim ahireti dilerse dünya hayatının zinetini terketmeli, ahireti bu hayata tercih etmelidir. Kim bu söylenenleri yerine getirirse, Allah'tan hakkıyla haya etmiş olur."
gsyasin1905
gsyasin1905
Vazgeçilmez Halayci

Message  gsyasin1905 Mer 2 Mai - 10:41

Resullah (s.a.v) buyuruyor"Bir erkek, yanında mahremi bulunmayan (yabancı) bir kadınla yalnız kalmasın!"

Bunun üzerine bir adam kalkarak: "Ey Allah'ın Resülü, kadınım hacc için yola çıktı, ben ise falan falan gazvelere yazıldım!" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Öyleyse git hanımına yetiş, onunla hacc yap!" diye emretti."
gsyasin1905
gsyasin1905
Vazgeçilmez Halayci

Message  gsyasin1905 Mer 2 Mai - 10:49

"Ey Allah'ın Resulü! dedik, mü'min korkak olur mu?" "Evet!" buyurdular. "Pekiyi cimri olur mu?" dedik, yine: "Evet!" buyurdular. Biz yine: "Pekiyi yalancı olur mu?" diye sorduk. Bu sefer: "Hayır!" buyurdular.

"Allah bir kuluna hayır murad ettimi onun cezasını tacil edip dünyada verir; bir kulu hakkında da kötülük murad ettimi onun günahlarını tutar, Kıyamet günü cezasını verir."

"Kişinin malayani (boş) şeyleri terki İslam'ının güzelliğinden ileri gelir"

"Kim Allah Teala hazretlerinin rızası için bir derece tevazu izhar eder (alçak gönüllü) olursa, Allah, onu bu sebeple, bir derece yükseltir. Kim de Allah'a bir derece kibirde bulunursa, Allah da onu bu sebeple bir derece alçaltır, böylece onu esfel-i safiline (aşağıların aşağısına) atar"

"Allah'tan daha kıskanç kimse yoktur. Bu sebeptendir ki fevahişin açığını da kapalısını da haram kıldı. Medihten Allah kadar hoşlanan bir kimse de yoktur. Bu sebeptendir ki nefsini medhetmiştir."
gsyasin1905
gsyasin1905
Vazgeçilmez Halayci

Message  Okay Mer 2 Mai - 22:09

Arkadas,

Sen buraya hadisler eklemeye devam et, ben faydalaniyorum.

Allah senden razi olsun
Okay
Okay
En iyi Halayci

Message  G.L.s.M. Mer 2 Mai - 23:05

" Gördügünüzde size Allah'i hatirlatan
Konustugunda bilginizi arttiran,
Ilmiyle de size ahireti hatirlatan,
Sizin için EN HAYIRLI ARKADASTIR "

buyuruyor Efendiler Efendisi (sav)...
Ona göre ayird edelim bakalim, en hayirli arkadaslarimiz kimler acaba...
Allah bizi o hayirli arkadaslardan etsin insallah : ) amin
G.L.s.M.
G.L.s.M.
Acemi Halayci

Yer : Anderlecht

Message  Okay Jeu 3 Mai - 19:52

Amin Gülsüm hanim, Allah bizleri onlardan eylesin.
Okay
Okay
En iyi Halayci

Message  gsyasin1905 Lun 7 Mai - 11:18

ekleriz sorun degil ama keske bi sen degilde bir cok insan faydalansa...
gsyasin1905
gsyasin1905
Vazgeçilmez Halayci

Message  Kübra Lun 14 Mai - 18:19

selamun aleykum arkadaslar,

yasin Allah senden razi olsun merak etme ben inaniyorumki bir cok insan benim gibi faydalaniyordur bu yazdiklarinizdan

bunun uzerine bende kendimce amellerin niyetlere gore olduguna dair bir seyler yazmak istedim...

Mü'minlerin emîri Ebü Hafs Ömer ibni Hattab (r.a.), Resülullah 'i(s.a.v.) şöyle buyururken dinlemis:

"Yapılan işler niyetlere göre değerlenir. Herkes yaptığı işin karşılığını niyetine göre alır. Kimin niyeti Allah'a ve Resülü'ne varmak, onlara hicret etmekse, eline geçecek sevap da Allah'a ve Resülü'ne hicret sevabıdır. Kim de elde edeceği bir dünyalığa veya evleneceği bir kadına kavuşmak için yola çıkmışsa, onun hicreti de hicret ettiği şeye göre değerlenir."

yani "Yapılan işler niyetlere göre değerlenir" hadisi, insanın kazanacağı sevap ve günahlar ile yakından ilgili ve son derece önemli arkadaslar. Bissuru büyük alimler, bu hadisle, İslamiyet'in üçte birini anlamanın mümkün olduğunu söylemişler. Bir imam, bu hadisin yetmiş ayrı konuyla ilgisi olduğunu, bu sebeple de onu din ilminin yarısı saymak gerektiğini soylemiş. bir baska alim ise, kitap yazanlara bir nasihatte bulunmus ve eserlerine bu hadisle başlamalarını tavsiye etmiş.

Şimdi niyetin ne olduğunu görelim:
Niyet, bir işi Allah rızası için yapmayı kalbden geçirmektir. İş ya kalble, ya dille veya diğer organlarla yapılır demi?. Kalbimizle yaptığımız işler, niyet ve düşüncelerimiz oluyor. Dilimizle yaptıklarımız ise konuşmalarımız.

Sözler ve davranışlar çoğu zaman niyete bağlı olduğu için, iyi niyet bazan tamamen ibadet oluyor.

Ameller yani yapılan işler niyete göre değer kazanır sözü,genelde organlarımızla yaptığımız işlerle alakali. Mesela yoldaki bir taşı, insanlara zarar vermesin ve sevap kazanalim diye kaldırıp atmak bir ibadet sayılıyor. Birinin malıni meşru olmayan yollardan elde etmeye karar vermişken, Allah korkusuyla bu düşünceden vazgeçmek de aynı şekilde sevap kazanmaya vesile oluyor.

Kalbden geçen düşünceler, iyi niyete dayandığı zaman Allah katında değer kazanıyor yani.Ama kalbin uyanık ve şuurlu olması gerekli.

Dil bir şeye niyet ederken kalb bu düşünceye katılmazsa, niyet pek kabul olmaz. Çünkü Allah Teala bizim şeklimize, kalıbımıza falan değil, kalblerimize bakar, niyetlerimize değer verir.

İbni Ömer'in birisine yazdığı mektupta şöyle demiş:

"Şunu iyi bil ki, Allah Teala'nın kuluna yardımı, kulun niyeti kadardır. Kimin niyeti tam olursa, Allah'ın ona yardımı da tam olur. Niyeti ne kadar azalırsa, Allah'ın yardımı da o kadar azalır."

Herkesin yaptığı işin karşılığını niyetine göre alması şu gerçeği vurguluyor: Yapılan bi ibadet ve herkesin takdirini kazanan bir olay görünüş bakımından kusursuz olabilir;ama o ibadet ve güzel hizmetin samimi bir niyetle ve sadece Allah'ın rızasını kazanmak amaciyla yapılması şart. İnsanların takdirini filan kazanmak veya hem Allah rızasını hem de insanların takdirini kazanmak düşüncesiyle yapılan ibadet ve hizmetlerin Allah katında hiçbir kıymeti yok.Yani o işleri sadece Allah rızası için yapmış olmamız lazim.
Mesela insanlar beni görsün ve takdir etsin diye namaz kılmak, zekat vermek şirk derecesinde büyük bir günahtır.Ama gösterişi aklından geçirmeyen bir mü'minin, başkalarını o ibadeti yapmaya teşvik etmek niyetiyle herkesin göreceği bir yerde namaz kılıp zekat vermesi super bir davranış. Böyle bir mü'min hem görevini yapmış hem de iyi niyetinden dolayı ayrıca sevap kazanmış olur.

İyi niyete dayanmayan, sadece gösteriş için yapılan ibadetlerin ve güzel davranışların Allah katında hiçbir değeri bulunmadığını Peygamber Efendimiz ibretli bir sekilde ortaya koymuş zaten. Bu hadis-i şerife göre kıyamet gününde ilk defa bir şehid hakkında hüküm verilecek. Allah Teala ona ne yaptığını sorduğunda:

- Senin uğrunda çarpıştım, sehid edildim, diyecek. Fakat Cenab-ı Hak ona:
- Yalan söyledin. Sana cesur adam desinler diye çarpıştın, buyuracak ve o adam yüz üstü sürüklenerek cehenneme atılacak.
Daha sonra ilim öğrenip öğreten ve Kur'an okuyan bir kimse getirilecek. Ona da ne yaptığı sorulacak.
- İlmi öğrendim ve öğrettim. Senin rızanı kazanmak için Kur'an okudum, diyecek. Allah Teala ona:
- Yalan söyledin. İlmi, sana alim desinler diye öğrendin. Kur'anı ise, güzel okuyor desinler diye okudun. Yani öyle de denildi, buyuracak. O adam da sürüklenerek cehenneme atılacak.

sonus olarak:
Aslında ibadet olmayan bazı işler, iyi niyetle yapıldığı zaman ibadete dönüşebilir. Mesela yemek yiyen kimse, bu gıdalardan elde edeceği kuvvetle ibadet edeceğini düşünürse, yemek yerken bile sevap kazanmış olur. Normal ticaretini yapan kimse, işini en iyi şekilde yaparak insanlara hizmet etmeyi, onları aldatmamayı düşünürse, hem para hem de sevap kazanabilir.

Hadis-i şerifimizde "Kimin niyeti Allah'a ve Resülü'ne varmak, onlara hicret etmekse, eline geçecek sevap da Allah'a ve Resülü'ne hicret sevabıdır" buyuruluyor. (Hicret, bir şeyi terketmek demektir. Allah Teala'nın yasak ettiği şeyleri terkedip yapmamak da genelde hicret sayılir).

Hadisten Öğrendigimiz:

1. Yapılan işlerden sevap kazanabilmek için o işlere iyi niyetle başlamak gerekiyor.
2. Niyetin kalben yapılması önemli olduğu için, bunu ayrıca dille söylemek şart değil.
3. Allah rızası gözetilmeden yapılan işlerden sevap kazanılmiyor.
4. İnsan göründüğü gibi olmalı, dünyevî bir çıkar için dini kullanmamalıdır.
5. İhlas, niyet sağlamlığı demektir.
Kübra
Kübra
Hazir Halayci

Message  Okay Mer 16 Mai - 13:25

Tesekkürler Kübra,

Hadisleri yazmakla kalmadin, onlari acikladin...
Bu, bu hadisten daha iyi istifade etmemizi sagliyor...

Allah devamini getirsiiin

Smile
Okay
Okay
En iyi Halayci

Message  gsyasin1905 Mer 16 Mai - 16:26

saol kubra...
gsyasin1905
gsyasin1905
Vazgeçilmez Halayci

Message  Kübra Mer 16 Mai - 23:08

onemi yok arkadaslar burda onemli olan biseyler kapmamiz ve gunluk hayatimiza yansitabilmemiz Wink oyle degilmi?
ben yazarken kapiyorum bi kac seyler sizde okuyun hic olmazsa

selametle
Kübra
Kübra
Hazir Halayci

Message  G.L.s.M. Sam 19 Mai - 12:22

Resulullah (asm.) birgün sahabelerine:
“Ah keşke bana doğru, havuza gelen kardeşlerimi bir görsem de, içlerinde şerbetler olan kaselerle onları karşılasam. Cennet’e girmeden önce, onlara (Kevser) havuzumdan içirsem.”

Bu sözleri üzerine ona denildi ki:
“Ey Allah’ın Resulü biz senin kardeşlerin değil miyiz?”

O şöyle cevap verdi:
Sizler benim ashabımsınız (arkadaşlarımsınız). Benim kardeşlerim de beni görmedikleri halde bana inananlardır. Mutlaka ben Rabbimden sizinle ve beni görmeden iman edenlerle gözlerimi aydınlatmasını istedim”.

Bir başka benzer hadis-i şerifte de şöyle buyurur:
“Mutlaka kardeşlerime kavuşmamı arzuladım.” (Bunun üzerine kendisini dinleyenler) şöyle dediler:
“Biz senin kardeşlerin değil miyiz?”

O şöyle cevap verdi:
"Sizler benim ashabım ve kardeşlerimsiniz. Benden sonra da beni görmedikleri halde bana inanan bir topluluk gelecektir”.

Bir zaman geçtikten sonra da şöyle buyurdu:
“Ey Ebû Bekir, senin beni sevdiğini duyduklarından dolayı seni seven bir kavmi sevmek istemez misin? Sen de Allah’ın kendilerini sevdiği kimseleri sev.” buyurdu.

Bu hadis-i şeriflerde, Resulullah (sav) ahir zamanda kardeşlerinin bulunacağından söz ediyor.
Efendi'mizin hasretine sebep olan o kimselerin herhalde, fedakar, sadık, metin, İslam için kendini ortaya koyabilen, bütün itilme-kakılma, horlanma, kınanmalara karşı yılmadan, aldırmadan Resulullah’ın ve ashabının yolunda olabilen kimseler olması gerekir.
Bunlar Resulullah’ın kardeşleridir. Ashabına “arkadaşlarım” , bunlara "kardeslerim" ünvanını veriyor.

O’nu görmeden kuvvetli bir imanla O’na ve getirdiklerine inananlara...
G.L.s.M.
G.L.s.M.
Acemi Halayci

Yer : Anderlecht

Message  tugba Sam 19 Mai - 14:48

ebu eyyub(ra) anlatiyor:"RESULLULAH(sav) buyurdularki:

"eger siz hic gunah islemeseydiniz,ALLAH teala hazretleri sizi helak eder ve yerinize,gunah isleyecek(fakat tevbeleri sebebiyle) magafiret edecegi kimseler yaratirdi"
(muslim,tevbe,9)
tugba
tugba
En iyi Halayci

http://www.ravda.net

Message  Kübra Lun 21 Mai - 20:34

arkadaslar
gece yattigimizda her zaman
bilerek ve bilmeyerek islemis oldugumuz gunahlar icin
can'i gonulden tovbe etmeyi lutfen unutmayalim
tovbe hakikaten cok onemli cunku:

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem soyle buyurmus:
"Her insan hata yapar. Hata edenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir."
Enes radıyallahu anh. Tirmizî.

sunuda unutmayalim: PISMANLIK BILE BIR TOVBE DIR

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Bir kul tekrar tekrar günah işler ve her defasında, "Allahım! Benim günahımı bağışla!" der.
Allah da: "Kulum günah işledi, affedecek, ya da sorumlu tutacak bir Rabbinin bulunduğunu bildi. Haydi istediğini yap! Ben seni bağışladım!" buyurur."
Ebû Hureyre radıyallahu anh. Buhârî.

birde su hadise bakarmisiniz...okuyun...dusundurecektir sizleri...

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Hayatında hiçbir iyilik yapmamış bir adam ailesine dedi ki:
"Ölürsem beni yakın, sonra yanık bedenimi öğütün, külümü rüzgâra saçın!"
Ölünce, çocukları onun vasiyetini yerine getirmişler.
Bunun üzerine Allah, yere: "Haydi onun parçalarını biraraya getir!" emrini vermiş. Yer de bu emri yerine getirmiş ve adam hemen dirilmiş.
Allah buyurmuş:
"Niçin böyle yaptın?"
"Sen en iyi bilensin Rabbim! Ben bunu senden korktuğum için yaptım," deyince, Allah onu hemen bağışlamış."
Ebû Hureyre radıyallahu anh. Buhârî.

ALLAH'IN RAHMETIN'E BAKARMISINIZ!!!
Kübra
Kübra
Hazir Halayci

Message  tugba Lun 21 Mai - 21:37

cok cok cok guzel sozler,sagol....
tugba
tugba
En iyi Halayci

Message  Okay Mar 22 Mai - 3:57

Ne kadar hata islesekte, Allah'in karsisina cikip af dilemekten korkmamaliyiz, sonucta O'na dönecegiz.

Bazi arkadaslarim, isledikleri günahlardan dolayi ibadet etmekten cekiniyorlar... cok yanlis çünkü Allah'in rahmeti sonsuzdur, O annemizden daha sevkatlidir.

Hem kormak, hemde ümitli olmak gerek.

Hz Ömer'in sözü geldi aklima:
" Yanliz tek bir kisi cehenneme girecek olsa korkarim ki o ben olurum. Ama deseler ki tek bir kisi cennete girecek, ümit ederim ki o ben olurum."
Okay
Okay
En iyi Halayci

Message  gsyasin1905 Mer 23 Mai - 15:15

arkadaslar burda bu adamin cennete girme sebebi sanirim ki ALLAH (c.c) den korkmasindan dolayidir dogru mu???
gsyasin1905
gsyasin1905
Vazgeçilmez Halayci

Hadisler Empty dosdogru ol!!!

Message  tugba Jeu 24 Mai - 21:03

DOSDOGRU OL.

Sahabelerden biri Peygamberimize sorar:
-Ya Rasulallah!Bana İslamı öyle anlat ki birdaha kimseye sormaya gerek kalmasın?
Peygamberimiz:
-Allahın bir olduğuna inan ve dosdoğru ol!!!

YÜCE RABBİMİZ HEPİMİZİ KENDİSİNE İNANAN VE DOĞRU OLANLARDAN EYLESİN!!!
AMIN
tugba
tugba
En iyi Halayci

Message  Kübra Jeu 24 Mai - 21:11

varya cok iyi oldu bunu yazman
hakkaten beynime kazildi yani
iste budur yaa kisa ve oz
Allah razi olsun
Kübra
Kübra
Hazir Halayci

Message  tugba Jeu 24 Mai - 21:44

bisey degil cnm allah senden'de razi olsun Smile
tugba
tugba
En iyi Halayci

Message  Kübra Jeu 24 Mai - 21:48

Razz yapma aglicam simdi lol!
Kübra
Kübra
Hazir Halayci

Message  tugba Jeu 24 Mai - 21:51

niye?? sen aglama,sen hep gul,allah hepimizi guldursun,AMIN
tugba
tugba
En iyi Halayci

Message  Okay Ven 25 Mai - 4:18

Siz böyle Allah yolunda oldukça Allah sizleri güldürsün!!

Ancak, Allah için gözyasi dökmek ne demek bilirmisiniz???

Allah için gözyasi dökmek, O'nun ne kadar büyük oldugunu gösterir, O'ndan korktugunuzu, af dileyip O'na sigindiginizin ifadesidir.

Yani Allah'in rizasini kazanmayi kolaylastirmak istiyorsaniz O'nun rizasi için aglayin. Muhakkak ki O sevkatlidir, affedicidir.

Allah bizleri O'nun rizasini kazananlardan eylesin. Smile

Bir hadis ile bitirmek istiyorum :
"İki göz vardır ki, cehennem ateşi onlara dokunmaz: Allah korkusundan ağlayan göz, bir de gecesini Allah yolunda, nöbet tutarak geçiren göz."
Okay
Okay
En iyi Halayci

Message  Contenu sponsorisé

Contenu sponsorisé

Page 1 sur 3 1, 2, 3  Suivant