Grup Halaya
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Le Deal du moment : -50%
-50% Baskets Nike Air Huarache Runner
Voir le deal
69.99 €

peygamberimiz(s.a.v)buyurdular...

2 participants

peygamberimiz(s.a.v)buyurdular... Empty peygamberimiz(s.a.v)buyurdular...

Message  tugba Mar 19 Juin - 20:19

Peygamberimiz (s.a.v) buyurdular:

"Annesinin ayagini öpen, cennetin esigini öpmüs gibidir."
Enes bin Malik (r.h) bildiriyor: "Ashabdan Alkame, hastalandigi zaman dili tutulmustu. Durumu Peygamberimiz'e anlattilar. Peygamberimiz (s.a.v) de Hz.Ali, Hz.Bilal ve Hz.Selman'i Alkame'nin durumunu tetkik için gönderdi. Gittiler, selam verdiler.
-Alkame’nin anasi babasi varmidir?
-Babasi öldü, anasi yasiyor.
-Öyleyse Ya Bilal, Alkame’nin anasini buraya cagirin. Gele bilirse gelsin, gelemezse ben oraya varayim.
Hz. Bilal, Alkame’nin annesini buldu, getirdi. Peygamberimiz sordu:
-Alkame'nin annesi mi oluyorsun?
-Evet.
-Oglun nasil biri? Annesi:
-Oglum namazini kilar, orucunu tutar, sadakasini verirdi. Yanliz karisini bana tercih eder, onu dinler ve beni hor görürdü. Peygamberimiz oradakilere dönerek:
-Gidin, biraz çali çirpi, odun toplayip getirin ve suraya ates yakin. Iyice kor haline gelince bana bildirin, Alkame'yi atese
atalim.
AIkame'nin annesi:
-Ey Allah' in Resûlü! Gözümün önünde oglumun ates içinde yanmasina nasil dayanabilirim?
Peygamberimiz (sav):
-AIlah'in azabi, dünya atesinden daha dehsetlidir. Onun kurtulmasni, dilinin açilip kelime-i sehadet getirmesini istiyorsan, onu bagislamalisin. Annesi:
"Bagisladim ya Resûlullah!" dedi ve Alkame'nin dili açildi,
Sehadet getirmeye ba§ladi.
Adamm biri Peygamberimiz'e sorar:
-Anam yanimda yaslandi, sirtimda taslyorum, elim ile yediriyor ve içiriyorum. Acaba hakkini ödemis olur muyum? Peygamberimiz (s.a.v):
-Hayir, yüzde birini odemis sayilmazsin.
-Neden?
-Çünkü o sana, elinden bir sey gelmedigi zamanda yasamani isteyerek hizmet etti. Sen ise ona, Sen ise ona, ölümünü isteyerek hizmet ediyorsun.
Yine Peygamberimiz (s.a.v): "YasIilara saygi gösteren gençlere de Cenab-I Hak yaslandigi zamanlarda onu sayan, seven evlatlarini kendine yakin eder" buyuruyor.
Hz. Hüseyin'in oglu Zeynel Abidin'e sorarlar:
-Annen iIe beraber sofrada niçin yemezsin? Soyle cevap verir:
-Gözlerinin baktigina, ellerim onunn ellerinden önce gider de,
ona isyan etmis olurum diye korkuyorum.
Ihya’da bildiriyor. Marifet ehlinden biri: "Oglum bana isyan ederse azaba mustehak olur diye, 30 yildir birsey emretmedim" demistir.
Sa’binin rivayetinde, Peygamberimiz (s.a.v) buyurmuslar:
"Allah, evladinin kendi sozunden cikmamasina yardim eden babaya rahmet etsin."
Peygamberimiz (s.a.v): "Cocuk babasinin hakkindan, onu kole olarak bulup, satin alarak azad etmsiyle ancak hakkini kurtarabilir."
"Babanin cocuguna duasi, Peygamberin umetine duasi gibidir. " "Evlat da ana babasina duayi terk ederse rizki dar olur."
"Buyuk kardeslerin, kucuk kardesleri uzerinderki haklari; babalarinin, evlatlari uzerindeki haklari gibidir."
Alkame ayni gun vefat etti. Peygamberimiz, tekfin ve defin islerinde hazir bulundu. Orada Ashabina soyle dedi:
"Cenettin kokusu bes yuz yillik mesafeden duyulur. Bu kokuyu, anaya-babaya asi olanlar, akraba ziyaretini kesenler duyamazlar."

Selam ve Dua ile......
tugba
tugba
En iyi Halayci

http://www.ravda.net

Revenir en haut Aller en bas

peygamberimiz(s.a.v)buyurdular... Empty Re: peygamberimiz(s.a.v)buyurdular...

Message  Okay Ven 6 Juil - 21:09

Gerçekten muhtesem bi yazi...

Anne ve babalarimizin hakkini nasil ödeyecegiz... Bazen nasilda unutuyoruzzz onlarin önemini. Allah beni affetsin, ins onlara layik bir evlat olurum.
Okay
Okay
En iyi Halayci

Yer : La Louvière & Simonis

Message  tugba Ven 6 Juil - 21:11

insallah,cumlemize....
tugba
tugba
En iyi Halayci

http://www.ravda.net

Message  Contenu sponsorisé

Contenu sponsorisé