Grup Halaya
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Le Deal du moment : -29%
PC portable – MEDION 15,6″ FHD Intel i7 ...
Voir le deal
499.99 €

selamun aleykum

5 participants

selamun aleykum Empty selamun aleykum

Message  vedat09 Mar 17 Avr - 2:30

Sizin icin musluman olmak nedir Question
Aeo
vedat09
vedat09
Acemi Halayci

Yer : bxl

http://vedat09.skyrock.com/

Revenir en haut Aller en bas

selamun aleykum Empty Re: selamun aleykum

Message  Okay Mar 1 Mai - 16:42

Aleyküm selam Vedat kardesim.

Gerçekten, bu soruya cvp vermek basit degil ama mutlaka bilmemiz gereken bisey.

Ben bu soruya cevap vermek istiyorum, tabi elimden geldigi kadar...

Kâlu belâ denen yerde, Allah bütün mahlukata sormus 'Benim kulum olurmusun ?' diye. Daglar, agaclar, hayvanlar, günes, bulut ... Bunlarin hepsi HAYIR demis, Ve tek insanlar ve cinler bu soruya 'Evet ben kulun olurum demis'.

Bundan sonra, Allah imtihan yeri olarak dünyayi yaratmis ve hergün bizi dünyaya gönderiyor, sözümüze sadik olup olmadigimi sinamak icin.

Bu sinavdan haberdar olup, basarmak icin yasiyanlar müslümandir, yani sözünü tutanlar, yani kulluk yapanlar.

not :
- Kâlu Belâ : benden giymemis ruhlarin âlemi
- kulluk : Allah'in emirleri ve yasaklarina uymak, Allah rizasi yolunda yasamak

Kulluk yine genis bi tartisma konusu, fikirlerinizi beliyorum... fikirlerimizi paylasmak güzel olur.
Okay
Okay
En iyi Halayci

Yer : La Louvière & Simonis

Message  Kübra Jeu 24 Mai - 19:30

s.a. arkadaslar

soru cok guzel bir soru
benim bildigim kadariyla biseyler anlatmaya calisacagim:

insan once iman etmeli
yani Allah'ın melegi araciligi ile Muhammed (sav)'e gonderdigi hukumlere kesin olarak inanmali

iman nedir peki?
imanin 6 sarti vardir
1. Allah'a iman etmek yani O'nun varligina ve birligine inanmak
2. meleklerine iman etmek yani onlara inanmak
3. kitaplarina iman etmek
4. peygamberlerine iman etmek
5. ahiret gunune iman etmek
6. kadere iman etmek yani hayrin ve serrin Allah'tan geldigine inanmak

insan sonra islam olmali
yani Allah'a iman ettikten sonra
O'na teslim olmali

islam nedir peki?
islamin 5sarti vardir
1. Kelime-i şehadet getirmek
2. Namaz kılmak
3. Oruç tutmak
4. Zekat vermek
5. Hacca gitmek

iste boyle arkadaslar iman ederek mumin olalim ve islam olarak teslim olalim insAllah

Okay in da dedigi gibi bu dunya imtihan yeridir ve Allah bizim O'na teslim olmamizi bekliyor

tabiki hersey oyle birden olmuyor kur'an bile 23senede inmis arkadaslar. Herseyi yavas yavas yapmakta bile buyuk yarar var diye dusunuyorum. Allah'a dogru bir adimdir ve unutmayalimki biz O'na bir adim atiyorsak O bize bilmem kac kati daha yaklasir.

umarim aydinlata bilmisimdir kendimce

selametle
Kübra
Kübra
Hazir Halayci

Message  tugba Jeu 24 Mai - 20:28

allah razi olsun kubracim,cok sagol,dogrusun yavas yavas yapmaliyizzzz
tugba
tugba
En iyi Halayci

http://www.ravda.net

Message  Okay Ven 25 Mai - 4:30

Iman ve islam bizim hayatimizdir ve hatta ebedi hayatimizzz
Bunlari bilmek ve uygulamak bizlerin vazifesidir.

Niyetimiz halis olduktan, ve teker teker adimlari attiktan sonra, ins, hepimizin sonu hayir olur.
Okay
Okay
En iyi Halayci

Message  gsyasin1905 Ven 25 Mai - 13:37

vallah musluman olmak sorusuna ben cevap verebilecek kadar imanli ALLAH'in (c.c) emirlerini yerine getiriyormuyum getirmiyormuyum bunu bi dusunmem gerek...dusunupte cevabini bulduktan sonra bu sorununda cevabini buluruz bence...
gsyasin1905
gsyasin1905
Vazgeçilmez Halayci

Message  tugba Dim 27 Mai - 23:27

MUSLUMAN OLMAK.

1. din olarak kendisine islamiyeti seçmektir.
müslüman olmanın bildiğimiz şartları vardır; namaz kılmak, oruç tutmak, hacca gitmek, kelime-i şahadet getirmek ve zekat vermek.
bu öne sürülen şartlar allah ile kul arasındadır. kimse bir diğerine zorla oruç tutturamaz veya namaz kıldıramaz. ama birbirinden manen sorumlu olan insanlar (anne, baba, evlat, eş, kardeş gibi...) birbirlerini uyarmakla mesuldürler. çünkü bu uyarmamanın da kendi içerisinde bir hakkı vardır. ahirete inanan insanlar, bir gün bu sorumluluktan dolayı sorguya çekileceklerini bilirler.
yine çok tartışılan bir durum vardır; dinde zorlama yoktur denir. bu cümle suistimal edilir her zaman. evet, doğrudur, dinde zorlama yoktur ama eğer o dine tabi olmuşsan (müslümanlıktan bahsediyorum), inandığın dinin farzlarını yerine getirmekle mesulsündür. bu dinde zorlama yoktur ayetinin devamına da bakmak gerekir; dinde zorlama yoktur. artık doğrulukla eğrilik birbirinden ayrılmıştır. o halde kim tâğut u reddedip allah'a inanırsa, kopmayan sağlam kulpa yapışmıştır. allah işitir ve bilir. yani şu sözlerle birebir bunu karşılaştırabiliriz; biz size akıl verdik düşünesiniz, iyiyi, kötüyü bilesiniz diye, göz verdik göresiniz, kulak verdik işitesiniz diye...
sağlığın yerindeyse, yeterince paran varsa islama göre hacca gidip, zekat vermelisin. kaldı ki bu farzlar bir nevi şükürdür. oruç tutarak nefsi isteklerine sınır koymayı öğrenirsin. kazandığın paranın bereketini zekat vererek görürsün. yaptığın ibadetler seni manevi açıdan doyurmaya yöneliktir. iç dünyandaki boşluğu hem inanarak hem de inandığın gibi yaşarak doldurursun. bir de şu var; kimsenin gözüne yaptığın ibadetleri sokmamalısın. her koyun kendi bacağından asılır denir anadoluda. hal böyleyken, yaptığın ancak ve ancak sanadır.
bu farzların yanında kul hakkına girmemeye, kalp kırmamaya da riayet etmelisin. denilir ki; bir gönül kırdınsa eğer bu kıldığın namaz neye yarar? ve bir çağrıdır yaradandan; huzuruma kul hakkına girmiş olarak gelmeyin.

2. islamın 5 şartından 3'ünü kesinlikle yapmaktır. inananlar kendilerine göre yorumlasada, açıkça belirtilmiştir. zekat ve hac sadece varlıklı olmanız durumunda farzken, oruç tutmak namaz kılmak ve kelime-i şahadet getirmenin mali durumla ilgisi olmadığından yapılması zorunludur. müslüman olabilmek için yapılması zorunludur.

bu allah ile kul arasındaki bir durum ile açıklanamaz. allah ile kul arasına kimse giremez fakat, bu "canım isterse namaz kılarım istemezse kılmam. o benim allah ile aramdaki mesele" olarak yorumlanamaz. bu iş şuna benzer. "tamam, hukuk insan öldürmemize izin vermiyo ama o pezevenkte haketmişti".

müslüman olmak için gerekli kurallar yazılmıştır. uygulayanlar müslüman olur, uygulamayanlar kendini kandırır.

3. katliam yapmak, insanları yakmak anlamına gelmeyen. hoşgörülü olmak, başkasından inançlarına saygı duyulmasını isterken başkalarının da inanmamasına saygı göstermek.

4. genel kanının aksine mümin olmakla tam olarak üst üste çakışmayan kavramdır...
5. kendisine faydası olmayan şeyi terketmesi, kişinin iyi müslüman oluşundandır.
tugba
tugba
En iyi Halayci

http://www.ravda.net

Message  Okay Mar 29 Mai - 12:11

Müslümanligi, cok güzel sekilde tanittin, açiklik getirdin. Seni can'ü-gönülden tebrik ediyorum.

Muhakkak ki bu yaptiklariniz Allah tarafindan görünüyor ve insallah cennete girmenize vesile olur.
Okay
Okay
En iyi Halayci

Message  Contenu sponsorisé

Contenu sponsorisé